Cześć – w tym wpisie przedstawiam Ci mini-tutorial do aplikacji Ora.pm, które jak dla mnie okazało się najlepszym programem do organizacji zadań i świtną alternatywą dla popularnego w Polsce Nozbe. czy amerykańskiego Trello.
Jeśli podoba Ci się Trello, ale brakuje Ci elastyczności i możliwości takich, jak wyświetlanie zadań do zrobienia w postaci list w ujęciu czasowym, to z pewnością spodoba Ci się Ora!
Ora to złożone narzędzie oparte nie o listy To-Do, jak Nozbe, ale o tablice z fiszkami, które reprezentują zadania do wykonania – to tablice kanban i tu znajdziesz opis tej metody.
W tym przewodniku przedstawiam Ci sposób pracy z Ora.pm, który jest zbieżny z metodyką Trzy Poziomy – nie omawiam żadnych zaawansowanych funkcji Ora, które nie są Ci potrzebne. Pokazuję to, co jest niezbędne do przeniesienia systemu produktywności do Ora.pm.
Na co warto zwrócić uwagę wybierając Ora jako narzędzie do organizacji zadań?
WAŻNE (drobne mankamenty):
Ora jest tylko w angielskiej wersji językowej.
Aplikacja na iOS jest dostępna w wersji beta, a na Androida w wersji alfa (stan na 01-2021), ale swobodnie możesz na telefonie korzystać z systemu w trybie WEB, czyli z przeglądarki – działa dobrze.
Aplikacje desktopowe są dostępne na iOS, Windows i Linux – tutaj linki: ora.pm/apps.
Na codzień korzystam z Ora.pm jako aplikacji dla systemu Windows 10.
Ile kosztuje Ora.pm?
Ora.pm posiada bardzo atrakcyjne plany cenowe, tutorial opiera się na darmowej wersji BASIC, z zaznaczeniem za co musisz dopłacić i są to dwie opcje dostępne już od planu STARTUP:
- Recurring tasks – zadania cykliczne, czyli ustawianie powtarzalności zadań co np. tydzień. Jeśli nie chcesz płacić za Ora, to poradzisz sobie z tym ręcznie planując daty kolejnych zadań cykliczne – więcej pracy, ale jest to możliwe.
- List actions – oznacza, że np. do listy o nazwie ZROBIONE możesz przypisać akcję Close/Complete task (zamknij/oznacz jako zakończone). Gdy zadanie zostanie umieszczone w liście, to automatycznie zostanie zakończone i nie będzie się pojawiać w kalendarzu.
Jeżeli pracujesz sam/-a, to żadne inne opcje płatne nie będą Ci potrzebne do zarządzania zadaniami w perspektywie najbliższych kilku miesięcy.
Jeśli zdecydujesz się na zakup i chcesz wspomóc mnie paroma dolarami (cena końcowa dla Ciebie się nie zmieni), to proszę użyj 👉 tego linku afiliacyjnego.
Dziękuję! 👍😃
Ustawienia – typy projektów
Potrzebna Ci jest znajomość trzech ustawień projektów – to wszystko!
Każdy projekt, który tworzysz można otworzyć
- w trybie uproszczonym – Listy, lub
- w trybie tablicy Kanban.
Możesz o tym zdecydować na etapie tworzenia projektu, lub zmienić później.
ODRADZAM KORZYSTANIE Z SZABLONÓW PROJEKTÓW – Keep It Simple Stupid – NIE KOMPLIKUJ sobie pracy z programem na początku! Liczy się minimalizm i esencja – czyli realizacja zadań.

- Opcja, którą ustawiam dla każdego z projektów, dostępna z poziomu ustawień w Add-ON’s, to Time Tracking, które pozwala definiować szacowany czas dla każdego zadania.

PROJEKT Typu LISTA (szablon projektu To-do list)
Tego typu projekt jest najbardziej zbliżony do sposobu korzystania z Nozbe.

PROJEKT Typu Tablica KANBAN
Projekt wyświetla się jako tablica z wieloma listami jedna obok drugiej. Z Ora korzystam w ten sposób, że tworzę trzy listy, które porządkują mi zadania pod względem statusu.
Trzy listy w projekcie typu Kanban:
- INBOX – tutaj wpadają wszystkie zadania, które pasują do kontekstu projektu – np. PRIV – SPORT/ZDROWIE – czyli wszystko co chcę zrealizować w ramach sportu/zdrowia, ale jeszcze nie mają daty.
Inbox traktuj jako burzę mózgów, lub listę do zapisania czegoś, gdy jesteś w pośpiechu i nie masz czasu konkretnie tego zaplanować. - DATA/ZAPLANOWANE – zadania z Inbox, które są priorytetowe powinny otrzymać zgodnie ze Szkołą Produktywności – DATĘ i szacunkowy CZAS REALIZACJI. Na tej liście znajdują się tylko zadania skonkretyzowane czasowo i przewidziane do realizacji.
- ZROBIONE – ukończone zadania, które mają status Closed/Completed. Tego typu zadania zostają oznaczone przekreśleniem.

KALENDARZ i Today, czyli lista zadań na Dziś (odpowiednik priorytetów w Nozbe).
Zadania z przypisanymi datami trafiają do widoku Agenda, w którym uzyskujesz przegląd tego, co jest do zrobienia w ujęciu czasowym. To moduł, z którego korzystasz kiedy realizujesz zadania danego dnia, ale możesz tu także przeglądać jakie jest Twoje obciążenie dzienne zadaniami i je przesuwać na kolejne dni.
Bardzo ważne! – Najpierw wybierz z górnego paska grupę projektów, dla których chcesz wyświetlać zadania – normalnie powinny to być WSZYSTKIE PROJEKTY (Select all), ponieważ to, co jest zrobione ma datę, jeśli coś nie jest do zrobienia, z reguły nie ma daty.
Przykład (tu wyjątkowo podgląd tylko 1 projektu demo o nazwie GEN):

TO WSZYSTKO!
Czy na pewno? Tak – to absolutne minimum funkcji, które potrzebujesz, aby zarządzać w Ora zadaniami na podobnej zasadzie, jak w Nozbe.
Wideo-przewodnik po Ora
W wideo możesz obejrzeć cały proces zarządzania projektami i zadaniami w Ora.pm.
Spis treści wideo
- 0:00 Wstęp – czym jest Ora i jakie są pakiety cenowe.
- 3:37 Pulpit programu, tworzenie organizacji – jak wydzielić zadania z różnych obszarów.
- 7:24 Widok Projektów – podział na firmowe i prywatne.
- 8:22 Jak może wyglądać struktura projektów na przykładzie Prywatnych.
- 11:53 Tworzenie Projektów.
- 12:36 Tworzenie List i ich przeznaczenie. Dlaczego warto mięc 3 listy w każdym projekcie.
- 15:20 Tworzenie zadań.
- 15:54 Opisywanie zadań.
- 17:40 Dodawanie checklisty do zadania.
- 18:53 Wybór daty realizacji zadania.
- 19:42 Porządkowanie zadań z funkcją Labels (etykiety/kategorie).
- 20:47 Jak dodać szacowany czas zadania i gdzie włączyć tę funkcję.
- 23:00 Funkcja Agendy (kalendarza) i wyświetlanie co jest do zrobienia w danym dniu.
- 24:56 Dwa sposoby zamykania zadań (zmiana statusu, lub przesunięcie na listę ZROBIONE).
- 25:42 Funkcja płatna – przypisywanie Akcji do list.
- 26:17 Widok tygodnia i miesiąca w Agendzie.
- 28:05 Ikona powiadomień.
- 28:19 Tworzenie projektu z szablonu „To-do list” (lista jak w Nozbe).
- 30:25 Funkcja kolumn w widoku projektu „To-do list”.
- 30:46 Przykład listy z zadaniami Cyklicznymi.
Podsumowanie
Dziękuję Ci za czas, mam nadzieję, że ten przewodnik i wideo pomogą Ci błyskawicznie skonfigurować Ora i zająć się tym, co istotne – realizacją własnych planów!
Jeśli masz pytania, to łap mnie na Facebooku – Irek Krajewski.
Pozdrawiam!
Irek @ iKreacja.pl